Élelmiszerkémia és Analitika Tanszék

Menü megjelenítése

A tanszék története

A Kertészeti és Szőlészeti Főiskolán 1951-ben a Kémiai és Talajtani Tanszék kettévált, s megalakult az önálló Kémia Tanszék. A tanszéket Dr. Terts Margit vezette. Munkáját Gombkötő Géza és Szabó Lajos vegyész-mérnökök segítették. 1959 végén Dr. Terts Margitot politikai okok miatt leváltották, s Gombkötő Géza adjunktust nevezték ki megbízott tanszékvezetőnek, aki 4 éven keresztül irányította a tanszék munkáját.
1964-ben Dr. Pais Istvánt bízták meg a tanszék vezetésével, aki korábban az ELTE Analitikai Kémiai Intézetében Schulek Elemér munkatársa volt.
Pais professzor 24 éven keresztül vezette és irányította a tanszék munkáját. Munkássága során a tanszék számos eszközzel, műszerrel gazdagodott, többek között 1983-ban, az akkor ritkaságnak számító ICP-AES[1] készülékkel.
1986-ban Dr. Gombkötő Géza egyetemi tanár nyugdíjba-vonulásával Dr. Boross László egyetemi tanár vette át a biokémia oktatás és kutatás irányítását. A tanszék ekkor vette fel a Kémia és Biokémia Tanszék nevet.
1988-ban Dr. Boross Lászlót nevezték ki tanszékvezetőnek, majd 1989-ben tanszékünket intézetesítették az Élelmiszerkémia és Táplálkozás-tudományi Tanszékkel együtt. Az intézet élére Dr. Dénes Géza akadémikus került. Ez az intézet valójában csak papíron létezett, a rendszerváltással meg is szűnt. Ekkor ismét Pais professzor vette át a tanszék vezetését. E tisztet 1994-ig, nyugdíjba vonulásáig töltötte be.
1994-től Dr. Fodor Péter egyetemi tanárt bízták meg az azóta igencsak kibővült tanszék irányításával, aki e tisztséget  17 éven keresztül, egészen 2011-ig töltötte be. A tanszék neve az egyetemi integrációs folyamatok során, 2000-ben Alkalmazott Kémia Tanszékre változott.
A számos változás mellett, Dr. Fodor Péter vezetése alatt tanszékünk műszerállománya is jelentősen fejlődött, 1996-ban érkezett tanszékünkre az egyéni igények alapján megépített, s ezáltal egyedülállónak tekinthető új ICP-AES. 2002-ben kezdett működni tanszékünkön - az országban elsőként - egy ICP-TOF-MS készülék. 2005-ben  egy LC-MS/MS készülék, majd 2007-ben egy FT-NIR/NIT készülék.
2011-ben Stefanovitsné Dr. Bányai Éva egyetemi tanár vette át a tanszék vezetését. Munkássága eredményeként a tanszék jelentős eredményeket ért el a növényi stresszélettani folyamatok, valamint a kertészeti növények, fajok, fajták egészségvédő hatásának kutatása terén. 2016-ban Dr. Fodor Marietta habilitált egyetemi docens lett a tanszék vezetője. 2018 január 1-től Simonné Dr. Sarkadi Livia a megbízott tanszékvezető vezette a tanszéket. 
2019 decemberétől Dr. Abrankó László egyetemi docenst bízták meg a tanszék vezetésével. Az egyetem modellváltását követően, 2021. februárjától a tanszék neve: Élelmiszerkémia és –Analitika Tanszékre változott. A tanszék oktatási és kutatási profilja a növényi alapanyagok és kertészeti termékek nyomelemanalitikai vonatkozású kutatási fókusza az idők során kiszélesedett, ma első sorban a szerves szennyezők (mikotoxinok, növényvédőszer-maradékok) illetve makrotápanyagok (fehérje, zsírok, zsírsavak, szénhidrátok), mikronutriensek és minőségindikátorok, vitaminok, polifenolok, illatanyagok tartósítószerek, bioaktív összetevők vizsgálatával, sokváltozós kemometriai módszerek alkalmazásával és az emésztésszimulációs platform bevezetésével bővült. A kutatási érdeklődés homlokterében az innovatív élelmiszer- és növényvédelmi technológiai megoldások, a melléktermék hasznosítás és eredetvizsgálat támogatását, valamint az élelmiszerminőség és -biztonság fejlesztését szolgáló élelmiszeranalitikai és táplálkozástudományi kutatások állnak.