Üzemi (BSc) / Szakmai (MSc) gyakorlat

Üzemi (BSc) / Szakmai (MSc) gyakorlat

Last modified: 14. October 2024

Üzemi (BSc) és szakmai (MSc) gyakorlattal kapcsolatos általános információk

Az üzemi (BSc) és a szakmai (MSc) gyakorlat (továbbiakban gyakorlat) a felsőoktatási képzésnek azon kötelezően teljesítendő része, amely a felsőoktatási szakképzés, az alapképzés (BSc), a mesterképzés (MSc) képzési és kimeneti követelményeiben meghatározott időtartamban a szakképzettségnek megfelelő munkahelyen és munkakörben lehetőséget nyújt a megszerzett tudás és a gyakorlati készségek együttes alkalmazására, az elméleti és gyakorlati ismeretek összekapcsolására, a munkahely és munkafolyamatok megismerésére, a szakmai kompetenciák gyakorlására.

A gyakorlatra az adott szak mintatantervében meghatározott félévben kerül sor. A gyakorlati félév alatt más tantárgyakat csak vizsga (CV) teljesítése céljából vehet fel a hallgató (maximum három CV kurzus).

A gyakorlat pontos időpontja az aktuális tanévre érvényes időbeosztásban van feltüntetve (ITT).

A gyakorlat alapvetően az alábbi típusú helyszíneken teljesíthető:

  • az Egyetem (Intézet/Campus) által felajánlott gyakorlati helyeken;
  • a hallgató által javasolt és az Egyetem (Intézet) által engedélyezett gyakorlati helyen.

A gyakorlat alatti kötelezettségek

A hallgató a gyakorlat alatt a fogadóhely szakembereinek felügyelete és irányítása mellett dolgozik. A munkakezdésre és befejezésre a vállalati munkarend előírásai az irányadók, de a hallgató heti munkaideje nem haladhatja meg a 40 órát. A hallgató munkaideje legfeljebb napi 8 óra, heti 40 óra, melyből elengedni csak különösen indokolt esetben lehet heti maximum 4 órát. A hallgató köteles a hatályos vállalati baleset- és munkavédelmi szabályokat betartani. A hallgató munkáját a gyakorlat ideje alatt az Egyetem (Intézet) kijelölt oktatója (felelőse) köteles rendszeresen ellenőrizni.

A fogadóhely fizetési kötelezettsége:

A gyakorlatra kötelezett hallgató az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja szerinti, a gyakorlóhellyel (Együttműködő Partner) kötött hallgatói munkaszerződés, valamint az Egyetem és az Együttműködő Partner között kötött Együttműködési Megállapodás (és annak 1. sz. melléklete) alapján végezhet munkát. A hallgatót ez esetben díjazás illetheti, illetve a hat hét időtartamot elérő egybefüggő gyakorlat esetén díjazás illeti, melynek mértékét az Nftv. 44. § (3) bekezdés a) pontja határozza meg. A hallgatói munkadíjat a hallgató számára az Együttműködő Partner fizeti meg.

Munkatapasztalat beszámítás

A képzéshez tartozó gyakorlat munkatapasztalat beszámításával is teljesíthető. A korábbi munkatapasztalat beszámítását az Intézet Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottságánál kell kezdeményezni. Munkatapasztalatként csak a képzésnek megfelelő területen végzett munkavégzés számítható be, amennyiben a munkavégzés időtartama az elvégzett munkaórák tekintetében legalább olyan hosszúságú, mint a képzés tanterve szerinti gyakorlat.

Az intézeti Tanulmányi és Kreditátviteli Bizottság a munkatapasztalat gyakorlatként történő beszámítására irányuló kérelem esetén kikérheti a szakfelelős / szakirányfelelős / szakmai modulfelelős / specializációfelelős véleményét, továbbá a hallgatótól további adatszolgáltatást kérhet. A kérvények benyújtására ONLINE (elektronikus) módon, az erre előre meghatározott időszakban van lehetőség az adott félév során (félév elején). Benyújtás módja a NEPTUN TR rendszeren belül mintatanterv felületen keresztül ONLINE (elektronikus) módon történik. További információk az Oktatási Igazgatóság honlapján (ITT) érhetőek el.

A gyakorlathoz kapcsolódó egyetemi szabályzatok:

  • Hallgatói Követelményrendszer, III.1. Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 1. sz. melléklet Szakmai Gyakorlati Szabályzat,
  • 23/2023 (VIII.28.) számú rektori utasítás: összefüggő szakmai gyakorlatok általános útmutatója kiadásáról.

A MATE Oktatási Igazgatóság gyakorlattal kapcsolatos oldala (ITT).

 

Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet

Az Élelmiszertudományi és Technológiai Intézetben az alábbi alap- és mesterképzésekhez kapcsolódik gyakorlati kötelezettség:

  • Biomérnök alapképzési szak (BSc),
  • Élelmiszermérnök alapképzési szak (BSc),
  • Élelmiszermérnök mesterképzési szak (MSc),
  • Élelmiszerbiztonsági és -minőségi mérnök mesterképzési szak (MSc).

Alapképzések (BSc)

A Biomérnöki alapképzési szakon (BSc) nappali munkarendben 4 hetes összefüggő gyakorlat teljesítése kötelező. A gyakorlatok előkészítése a tavaszi félév során történik, a gyakorlatot a 6. félév után a nyár folyamán kell teljesíteni.

Az Élelmiszermérnöki alapképzési szakon (BSc) nappali munkarendben összefüggő 14 hetes, levelező munkarendben összefüggő 5 hetes gyakorlat teljesítése kötelező. A gyakorlaton csak az a hallgató vehet részt, aki a 6. félév lezárásakor minimum 120 kredittel rendelkezik. A gyakorlatok előkészítése a tavaszi félév során történik, nappali munkarend esetében a gyakorlatot a 6. félév után a nyár folyamán és kora ősszel kell teljesíteni.

A gyakorlat letölthető egy vagy max. két fogadóhelyen is, de ebben a speciális esetben különösen javasolt a 6 hét + 8 hét gyakorlati idő felosztás. Természetesen ebben az esetben minkét gyakorlati időszakra érvényes hallgatói munkaszerződést kell kötni a hallgató és az Együttműködő Partner, valamint külön-külön Együttműködési Megállapodást (és/vagy annak 1. sz. mellékletét) kell kötni az Egyetem (Intézet) és az Együttműködő Partner között. Ha és amennyiben a hallgató nem egy, hanem két helyen tölti a kötelező gyakorlati idejét, akkor a gyakorlati beszámolónak (írásos és szóbeli) mindkét gyakorlati tevékenységre ki kell hogy térjen.

Az ELTUD189N Üzemi gyakorlati kurzushoz (BSc) tartozó NEPTUN TR-ből letölthető részletes követelményrendszer (2024/2025 őszi félév) (20240828).

Az ELTUD189L Üzemi gyakorlati kurzushoz (BSc) tartozó NEPTUN TR-ből letölthető részletes követelményrendszer (2024/2025 őszi félév).

Mesterképzések (MSc)

Az Élelmiszermérnöki mesterképzési szakon (MSc) összefüggő 4 hetes gyakorlat teljesítése kötelező. A gyakorlatok előkészítése a tavaszi félév során történik, a gyakorlatot a nyár folyamán kell teljesíteni.

Az Élelmiszerbiztonsági és –minőségi mérnöki mesterképzési szakon (MSc) összefüggő 4 hetes gyakorlat teljesítése kötelező. A gyakorlatok előkészítése a tavaszi félév során történik, a gyakorlatot a nyár folyamán kell teljesíteni.

Az ELTUD160N Szakmai gyakorlati kurzushoz (MSc) tartozó NEPTUN TR-ből letölthető részletes követelményrendszer (2024/2025 őszi félév).

Az ELTUD160L Szakmai gyakorlati kurzushoz (BSc) tartozó NEPTUN TR-ből letölthető részletes követelményrendszer (2024/2025 őszi félév).

Kiegészítésként, az alábbi közös feltételek és információk érvényesek minden alap- (BSc) és mesterképzési (MSc) területen folytatott üzemi (BSc) / szakmai (MSc) gyakorlatra:

Az intézeti Gyakorlati Oktatási Bizottság (GyOB) tagjai (szaktechnológia [BSc] és szakirány [MSc] szerinti tanszéki gyakorlati felelősök) segítik az érintett hallgatók gyakorlati helyhez jutását.

A gyakorlatok elfogadásához és elismeréséhez szükséges írásos üzemi (laboratóriumi) feladat (gyakorlati beszámoló) készítése, melyet a hallgató szóban is köteles egy értékelő bizottság előtt ismertetni. Az írásbeli beszámoló benyújtási határidejét az intézeti Gyakorlati Oktatási Bizottság az egyetemi félévi időbeosztás vonatkozó előírásai alapján határozza meg.

A szóbeli beszámolók időpontjáról és módjáról a tanszéki gyakorlati felelős kollégák tájékoztatják a hallgatókat, valamint ezen időpontok az intézet gyakorlati honlapján a további releváns információkkal együtt is elérhetőek.

A hallgató a gyakorlata teljesítését az írásbeli beszámolója és a gyakorlat teljesítését igazoló céges aláírt eredeti Igazolás és értékelés c. dokumentum határidőre történő leadásával (írásban és elektronikus úton a MATE e-learning rendszeren keresztül is) igazolja. Az előbbi követelmények hiánytalan teljesítése a az üzemi / szakmai gyakorlati kurzus aláírása megszerzésének feltétele.

A gyakorlat Magyarországon vagy külföldön egyaránt teljesíthető.

Az üzemi (BSc) és szakmai (MSc) gyakorlatok szervezésével kapcsolatos egyszerűsített eljárásrend:

  • Az aktuális félév elején az Intézet tájékoztatja a Hallgatót az üzemi (BSc, ELTUD189N/L) vagy a szakmai (MSc, ELTU160N/L) gyakorlatról (szaktechnológia [BSc] vagy szakirány [MSc] szerinti Tanszéki Gyakorlati Felelős [aki az intézeti Gyakorlati Oktatási Bizottság [GyOB] tagja] / honlap / Tantárgyi Felelős).
  • Ha a Hallgató kiválasztja a tervezett üzemi / szakmai gyakorlata helyét, az Intézet (t.i. a Tanszéki Gyakorlati Felelős) felveszi a kapcsolatot az Együttműködő Partnerrel (Üzemi/Szakmai Gyakorlati Hely), a Hallgató, valamint a Gyakorlati Hely egyetértése esetén aláíratja vele az Együttműködési megállapodást és/vagy annak 1.sz. mellékletét min. 3 db eredeti példányban.
  • A Tanszéki Ügyintéző és/vagy Tanszéki Gyakorlati Felelős GyOB-tag intézi az aláíratást az Intézetvezetővel (Intézetigazgató).
  • Az Együttműködési megállapodás és/vagy annak 1.sz. melléklete aláíratását a Budai Campus Főigazgatójával a Budai Campus DGyKO felelőse (Bálintné Zuba Marianna) rendezi. Egyben ő iktatja ezen dokumentumokat, valamint postai úton megküldi a(z) Üzemi/Szakmai Gyakorlati Helynek (Együttműködő Partnernek), valamint ő végzi a hivatalos adatszolgáltatást a DGyKO-nak Gödöllőre. Egyben a Budai Campus DGyKO felelőse eljuttatja az aláírt dokumentumok fennmaradó példányait a Tanszéki Gyakorlati Felelős és a GyOB-elnök részére.
  • Az üzemi / szakmai gyakorlat teljesítése után a Hallgató határidőre leadja a papír alapú (nyomtatott) Gyakorlati Beszámolóját, valamint az „Igazolás és értékelés” c. dokumentum eredeti (céges aláírt és lepecsételt) példányát (t.i. üzemi / szakmai gyakorlat teljesítésigazolása és a gyakorlati hely általi értékelése) a Tanszéki Gyakorlati Felelősnek.
  • A Hallgató az előbb nevezett dokumentumokat elektronikus formában fel is tölti az üzemi / szakmai gyakorlati kurzushoz tartozó MATE e-learning oldalra (ezzel is igazolva a gyakorlat teljesítését), amivel a Hallgató teljesíti az adott félévben az általa felvett üzemi / szakmai gyakorlati kurzus aláírásszerzéséhez előírt feltételeket (az előbbiek hiányában félévi aláírás nem adható).
  • A Gyakorlati beszámolót és az Igazolás és értékelés c. eredeti dokumentumokat az Intézet (Tanszéki Gyakorlati Felelős GyOB-tag) papíralapon is megőrzi.
  • A Hallgató a vele előre egyeztetett időpontban egy értékelő bizottság előtt megtartott sikeres (legalább elégséges értékelésű) szóbeli gyakorlati beszámolója után az Intézet ("Neptun TR vastagkliens"-hozzáféréssel rendelkező kollégája) beírja a Neptun TR-be az üzemi / szakmai gyakorlati hely alapadatait és a Hallgató üzemi / szakmai gyakorlati érdemjegyét.
  • Az Intézet (GyOB-elnök) továbbítja az üzemi/szakmai gyakorlati helyeinek aktualizált listáját a Budai Campus DGyKO felelősének..

Az üzemi (BSc) / szakmai (MSc) gyakorlathoz kapcsolódó további információkról, a kapcsolódó dokumentumokról, a gyakorlati beszámoló tartalmi és formai követelményeiről, az esetleges munkatapasztalat beszámításáról az alábbiakban olvashat.

Üzemi (BSc) és szakmai (MSc) gyakorlati beszámolók:

Tisztelt Érintett BSc/MSc-hallgatók! 

A 2024/2025. tanév őszi (I.)  az üzemi/szakmai gyakorlati szóbeli beszámoló kötelezettség kapcsán az érintett nappalis és levelezős BSc/MSc hallgatóknak személyes jelenléttel történő szóbeli beszámolókat szervezünk.

A beszámolók szervezésével és lebonyolításával kapcsolatos további információkért, kérjük, keressék az alábbi összesítő táblázatban megadott tanszéki gyakorlati kollégákat!

Ugyancsak, kérjük, hogy minden érintett hallgató vegye fel a kapcsolatot mielőbb a beszámolók szervezését végző tanszéki gyakorlati felelőssel/felelősökkel, akik elérhetőségei a MATE Telefonkönyv: https://telefonkonyv.uni-mate.hu/ oldalról kikereshetők.

Ehhez kapcsolódóan az írásos gyakorlati beszámoló és gyakorlati hely által hivatalos igazolásként kiadott "Igazolás és értékelés" c. dokumentum az érintett szaktanszéken történő leadási határideje legkésőbb az írásbeli gyakorlati beszámolók leadásának (2024. október 14., hétfő) napja. Kérjük, hogy ezen dokumentumokat eredetiben és elektronikus formában is juttassák el (PDF) a beszámolót szervező tanszék(ek) gyakorlati felelőse(i) részére (lehetőség szerint az e-learning rendszeren keresztüli feladatleadás formájában, ehhez azonban kérjék a tanszéki gyakorlati felelősök közreműködését és segítségét)!

További részletek az alábbi összefoglaló táblázatban olvashatóak. Kérjük, figyeljék a friss információkért ezt az oldalt a továbbiakban is!

Felhívjuk szíves figyelmüket arra, hogy a szóbeli gyakorlati beszámolókat szervező tanszéki felelős(ök) saját hatáskörben szervezik a gyakorlati beszámolókat, így a releváns információ(k) érdekében keressék bátran a tanszéki gyakorlati felelősöket!

A BSc szintű üzemi gyakorlati szóbeli beszámolók, valamint az MSc szintű szakmai szóbeli gyakorlati beszámolókra az írott beszámolók leadását követően fog sor kerülni. Erről bővebb tájékoztatót majd az alábbi linkről később letölthető táblázatban találhatnak majd. A táblázat ugyancsak tartalmazni fogja a beszámolók szervezésében aktívan részt vevő tanszéki kollégák nevét is. További részletekért keressék bizalommal a megadott, tanszéki gyakorlati oktatás szervezéséért felelős kollégákat, akik elérhetőségeit megtalálják a MATE telefonkönyvében (https://telefonkonyv.uni-mate.hu/).

A 2024/2025. tanév őszi félév szóbeli gyakorlati beszámolóinak (BSc, MSc) tájékoztató jellegű összesítő táblázata - 2024.10.14. 

A letölthető dokumentumok és nyomtatványok között elérhető lista ugyancsak tartalmazza a beszámolók szervezésében aktívan részt vevő tanszéki gyakorlati felelősök felsorolását, valamint a MATE Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet szak- és szakirányfelelőseinek felsorolását is!

Nyomatékosan felhívjuk a figyelmet a következőkre!

A szóbeli (pót)beszámolón történő részvétel feltétele a Neptun rendszerben kiírt üzemi (BSc) / szakmai (MSc) gyakorlati kurzus az érintett hallgató általi felvétele, továbbá a formai és tartalmi előírásoknak megfelelő írott gyakorlati beszámoló (elektronikus formában is) az érintett tanszéken (tanszéki gyakorlati felelős részére) határidőre történő leadása, együtt az „Igazolás és értékelés” c. dokumentum (nyomtatott verzióban és elektronikusan - lehetőleg a MATE e-learning rendszeren keresztüli feladatleadás formájában) leadásával !

A szóbeli (pót)beszámolókra történő jelentkezés a Neptunban kiírt üzemi/szakmai gyakorlati kurzushoz tartozó szóbeli vizsgaidőpontra történő jelentkezéssel történik, amennyiben a hallgató határidőre, értékelhető formában és tartalommal hiánymentesen leadta a gyakorlati beszámolóját, valamint a gyakorlat teljesítését igazoló hivatalos Igazolás és értékelés” c. dokumentumot (ezek egyben az üzemi / szakmai gyakorlati kurzus aláírása megszerzésének feltételei is).

FONTOS INFORMÁCIÓK !!!

Egyben tájékoztatom a Hallgatókat, hogy a MATE által elfogadott és hatályos (2021. február 1-től, módosítva 2021. június 25.) Szervezeti és Működési Szabályzat, III. Hallgatói Követelményrendszer, III. 1. Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 1.sz. melléklete, azaz a Szakmai Gyakorlati Szabályzat rendezi az üzemi (BSc) és szakmai (MSc) gyakorlatokkal kapcsolatos kérdéseket, köztük a korábbi munkatapasztalat üzemi (BSc), vagy szakmai (MSc) gyakorlatként történő beszámítását.

A fenti szabályzatban (III.1. TVSz és annak 1.sz. melléklete) megtalálható rendelkezések szerint a MATE-n a releváns munkatapasztalat üzemi / szakmai gyakorlatként történő beszámítását a Neptun Tanulmányi Rendszeren (Neptun TR) keresztül (eljárási díj megtérítésével) KELL ONLINE KÉRVÉNYEZNI. További részletek a letölthető anyagok között megtalálható tájékoztatóban és a MATE Oktatási Igazgatósága által készített aktuális tájékoztatóban (6a. melléklet és 6b melléklet) olvashatóak.

Egyben felhívom a figyelmet arra, hogy és amennyiben az üzemi / szakmai gyakorlati kötelezettségű BSc / MSc-hallgató korábbi munkatapasztalata üzemi / szakmai gyakorlatként történő elfogadása ügyében online, azaz a NEPTUN TR rendszeren keresztül (eljárási díj megfizetésével) a szükséges hivatalos dokumentumokkal alátámasztott és beadott kérelem elfogadásra kerül, akkor a hallgató még ebben az esetben SEM MENTESÜL az írásos gyakorlati beszámolója elkészítési és annak szóbeli bemutatási kötelezettsége alól! További részletekért forduljanak bizalommal a tanszéki gyakorlati felelősökhöz!

Dr. Zsom Tamás

egyetemi docens

GyOB-elnök

 


Letölthető MATE-ÉTTI és egyetemi gyakorlati nyomtatványok, szabályzatok:

1a: Üzemi (BSc) / Szakmai (MSc) együttműködési megállapodás és 1. sz. melléklet (Megnyitás után a "Nyomtatási elrendezésre váltva" tölthető ki!) (2023.08.25.)

1b: Üzemi (BSc) / Szakmai (MSc) együttműködési megállapodás 1. sz. melléklete (ÖNÁLLÓ 1. sz. MELLÉKLET) (2023.08.25.)

1c: Üzemi (BSc) / Szakmai (MSc) fogadónyilatkozat (2024.08.01.)

2a: Hallgatói gyakorlati munkaszerződés minta (2021.06.01.)

2b: Kétnyelvű (magyar+angol) hallgatói gyakorlati munkaszerződés minta (2021.12.02.)

3: Angol-magyar együttműködési megállapodás minta (2023.08.25.)

4: Szakfelelősi befogadó nyilatkozat új üzemi /szakmai gyakorlati hely elfogadásához

5: Üzemi (BSc) / szakmai (MSc) gyakorlat teljesítési követelmények  (2024.08.28.)

7: Üzemi (BSc) / szakmai (MSc) gyakorlati beszámoló titkosítása iránti kérelemminta 

8a: Igazolás és értékelés üzemi/szakmai gyakorlat teljesítéséről 

8b: Igazolás és értékelés üzemi/szakmai gyakorlat teljesítéséről (HUN-ENG internship certification-evaluation form)

9: BSc/MSc szakfelelősök , szakirányfelelősök, tanszéki gyakorlati felelősök listája a MATE-ÉTTI-n (2024.08.28.)

10: 14 hetes üzemi gyakorlati (BSc ) tájékoztató az Élelmiszermérnök alapképzési szak (BSc) hallgatói részére (2024.08.28.)

11: MATE-ÉTTI üzemi/szakmai gyakorlati helyek (20240130-i állapot)

12. MATE TVsz 1.sz. melléklet  -Szakmai Gyakorlati Szabályzat (2021.02.01.)

13. MATE TVSz 4. sz. függelék – Kérvényezés és kérvénykezelés rendje tanulmányi ügyekben (2021.04.16.)

14. MATE Hallgatói Követelményrendszer – Tanulmányi és Vizsgaszabályzat(2021.06.25.)

A fenti letölthető anyagok között szereplő és hivatkozott egyetemi szabályzatok mindenkori legfrissebb verziója elérhető a MATE szabályzatai között (Munkatársaknak bejelentkezés után, míg egyéb érdeklődőknek a www.uni-mate.hu oldalon belül az Egyetemünk/Közzétételi kötelezettség oldalon.

Az üzemi/szakmai gyakorlattal kapcsolatos további információ a MATE Egyetem honlapon a Hallgatói élet oldalon a Szakmai gyakorlat tájékoztató oldaláról (https://uni-mate.hu/szakmai-gyakorlat ) érhető el!